Ukidaju li se fizički tokeni?

Objavio Ana Knežević

Predsjednica udruge

velj 14, 2024

Podjelite:

Već duže vremena Zagrebačka banka obavještava svoje klijente da od 15. veljače 2024. neće biti moguće koristiti fizički token, i nudi se mogućnost korištenja m-tokena putem pametnih telefona.

Na to su reagirali potrošači i uputili brojne upite nama, upozoravajući da se provodi diskriminacija potrošača, i vraća ih se više od 20 godina unazad i upućuje ponovo na šaltere, ako nemaju pametni telefon.

U tu svrhu uputili smo dopis Hrvatskoj narodnoj banci i Hrvatskoj udruzi banaka, a odgovor smo dobili od Zagrebačke banke u kojem se navodi:

„Proslijeđen nam je Vaš dopis u ime Hrvatske udruge za zaštitu potrošača, a vezano uz korištenje fizičkog tokena za identifikaciju i potvrdu transakcija. Dopustite da u nastavku odgovorimo na upite iz dopisa.

Zagrebačka banka uvijek u fokusu ima svoje klijente i njihovu dobrobit te je stoga još u prošloj godini donesena Odluka o ukidanju fizičkih tokena s ciljem podizanja razine sigurnosti i jednostavnosti prilikom korištenja online proizvoda i usluga Banke.

Od 15. veljače neće biti moguće korištenje fizičkim tokenom za potvrđivanje plaćanja karticama putem interneta, no kako bi Zagrebačka banka olakšala svojim klijentima prilagodbu na navedenu promjenu, od 16. veljače do 15. svibnja 2024., omogućit će uporabu fizičkog tokena u suženom opsegu: za pristup i korištenje uslugama e-zaba i e-Građani.

Uvažavamo pritom da je nekima od naših klijenata fizički token prihvatljivije rješenje te ćemo klijente koji su izrazili želju za nastavak korištenja fizičkim tokenom, pozvati da se jave u poslovnicu Banke radi sklapanja Sporazuma o nastavku korištenja fizičkog tokena u razdoblju nakon 15. svibnja 2024.“

Dakle, tko želi nastaviti koristiti fizički token morat će sa bankom potpisati sporazum, a onda će vjerojatno, u duhu dobre bankarske prakse , tu uslugu morati i plaćati (?)

Na problem diskriminacije i starosne segregacije upozorili smo i na sastanku u Središnjem uredu za digitalizaciju, na kojem su predstavnici Europske komisije analizirali izvještaj RH o napretku u digitalizaciji. U svekolikom digitalnom napretku ne smije se zaboraviti da RH ima puno umirovljenika i da je oko 80% njih informatički nepismeno , nemaju pametne telefone, te da digitalni napredak ne smije njih diskriminirati i dovoditi u nepovoljniji položaj, kao što je bio ovaj pokušaj sa tokenima.

Predstavnik Europske komisije upozorio je da Hrvatska ima previše bankomata i bankarskih poslovnica i da će se taj broj morati smanjiti. Znači li to da će građani iz manjih mjesta morati plaćati vožnju 5 eura do najbližeg bankomata, sve kako bi podigli 10 eura?

Odgovor je poslala Hrvatska narodna banka , koja napominje da nema zakonske osnove uvjetovati bankama upotrebu određene tehnologije.

Pročitajte naš dopis upućen HNB-u i HUB-u i odgovor HNB-a.

Više objava iz ove kategorije…

Godišnja Skupština udruge

Godišnja Skupština udruge

Hrvatska udruga za zaštitu potrošača održava godišnju Skupštinu. Skupština će se održati u utorak, 19.11.2024. godine,...

Okrugli stol: Potrošačka prava

Okrugli stol: Potrošačka prava

U Hrvatskoj gospodarskoj komori održan je okrugli stol pod nazivom "Potrošačka prava u praksi: Izazovi i mogućnosti"....

0 Comments

Submit a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Skip to content