Svjetski dan prava potrošača 2024.

Objavio Ana Knežević

Predsjednica udruge

ožu 3, 2024

Podjelite:

Poštena i odgovorna umjetna inteligencija za potrošače

Potrošački pokret u svijetu svake godine 15. ožujka obilježava Svjetski dan prava potrošača, kao sredstvo podizanja globalne svijesti o pravima i potrebama potrošača. Obilježavanje tog dana prilika je da se traži poštivanje i zaštita prava svih potrošača, te da se prosvjeduje protiv zlouporabe tržišta i društvenih nepravdi, koje potkopavaju ta prava.

Svjetski dan prava potrošača globalno je prihvaćen uz potporu Ujedinjenih naroda i drugih međunarodnih aktera. Svake godine, počevši od 1983. godine Consumers International, svjetski savez potrošača, vodi kampanju na taj dan, ujedinjujući potrošački pokret da ga zajedno obilježe i proslave. Članovi Consumers International pomažu u odabiru teme kampanje svake godine, kako bi pomogli mobilizirati globalnu akciju na goruće probleme koji utječu na potrošače.

Ove godine Consumers International odabrao je ‘ Pravednu i odgovornu umjetnu inteligenciju za potrošače’ kao temu Svjetskog dana prava potrošača 2024. godine

Prošle godine, otkrića u generativnoj umjetnoj inteligenciji zaludila su digitalni svijet. Zahvaljujući izdavanju chatbota za koje se čini da oponašaju ljudski govor, milijuni potrošača već koriste generativnu umjetnu inteligenciju u svakodnevnom životu. Tehnologija će imati ogroman utjecaj na način na koji radimo , stvaramo, komuniciramo, prikupljamo informacije i još mnogo toga.
Ovdje postoji prava prilika. Uz pravilnu upotrebu, generativna umjetna inteligencija mogla bi poboljšati brigu o potrošačima i poboljšati kanale pravne zaštite. Međutim, to će također imati ozbiljne implikacije na sigurnost potrošača i digitalnu pravednost . Uz razvoj koji se odvija vrtoglavom brzinom, moramo brzo djelovati kako bismo osigurali pravednu i odgovornu budućnost umjetne inteligencije.
Ove će godine Svjetski dan prava potrošača istaknuti probleme kao što su dezinformacije , kršenja privatnosti i diskriminirajuće prakse, kao i kako platforme koje pokreću umjetnu inteligenciju mogu širiti lažne informacije i održavati dostupnost.

Koje su mjere potrebne za zaštitu potrošača od dubokih lažiranja i dezinformacija? Kako etički upravljati prikupljanjem i korištenjem podataka o potrošačima? Tko je odgovoran kada je osoba oštećena generativnom umjetnom inteligencijom?

Na pitanje: Što je Generativna umjetna inteligencija i zašto je trebamo biti svjesni? ChatGPT je sam dao najbolji odgovor:

Generativna umjetna inteligencija (AI) je grana umjetne inteligencije koja se bavi stvaranjem originalnog sadržaja poput slika, glazbe, teksta ili čak videa. Umjesto da se temelji na unaprijed programiranim pravilima ili zadanim podacima, generativna AI koristi algoritme dubokog učenja i neuronske mreže kako bi naučila iz uzoraka i generirala nove, autentične rezultate.

Postoji nekoliko razloga zašto bismo trebali biti svjesni generativne AI. Evo nekoliko ključnih razloga:
Inovacija: Generativna AI omogućuje stvaranje novih ideja, kreativnih rješenja i originalnih sadržaja koji mogu potaknuti inovacije u raznim područjima poput umjetnosti, znanosti, tehnologije i dizajna. Može potaknuti nove načine razmišljanja i inspirirati nas da istražimo nepoznate mogućnosti.
Napredak tehnologije: Generativna AI je jedan od najznačajnijih napretka u području umjetne inteligencije. Njeno razumijevanje i primjena mogu pridonijeti daljnjem napretku tehnologije i otvoriti vrata novim mogućnostima. Može poboljšati postupke strojnog učenja, razumijevanje jezika, prepoznavanje slika i mnoge druge aspekte AI tehnologije.
Utjecaj na društvo: Generativna AI ima potencijal da značajno utječe na društvo u različitim područjima. Na primjer, može se koristiti u medicini za razvoj novih lijekova i liječenje bolesti, u umjetnosti za stvaranje novih oblika izražavanja, u poslovanju za optimizaciju procesa i povećanje učinkovitosti. Razumijevanje njenih mogućnosti i ograničenja pomaže nam prepoznati kako je najbolje iskoristiti njen potencijal i minimizirati negativne utjecaje.
Etička pitanja: Generativna AI postavlja važna etička pitanja. Mogućnost stvaranja lažnih slika, videozapisa i informacija može dovesti do problema s manipulacijom i zloupotrebom. Lažne vijesti, krivotvoreni identiteti i manipulacije medijskim sadržajima mogu izazvati štetu društvu i pojedincima. Stoga je važno razumjeti etičke aspekte generativne AI i razvijati standarde i smjernice za odgovornu upotrebu.
Međutim, uz sve prednosti, generativna AI postavlja i važna etička pitanja. Mogućnost stvaranja lažnih informacija, slika ili videozapisa može dovesti do manipulacije, obmane i zloupotrebe. To može imati ozbiljne posljedice na društvo i pojedince. Zbog toga je potrebno biti svjestan takvih mogućnosti i razvijati smjernice i regulative koje će osigurati odgovornu upotrebu generativne AI.

Ukratko, generativna AI je tehnologija koja omogućuje stvaranje originalnih sadržaja, a važno je biti svjestan njezinog potencijala i utjecaja. To nam omogućuje iskoristiti inovacije, razumjeti njene primjene u društvu i razviti smjernice za odgovornu upotrebu.

Više objava iz ove kategorije…

0 Comments

Submit a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Skip to content