Hrvatska udruga za zaštitu potrošača sudjelovala je u projektu „Tajni kupac za zaštitu potrošača u procesu uvođenja eura u RH“, kojega je financiralo Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. U periodu od 01.08.2022. do 31.12.2023. godine, tajni kupci iz mjeseca u mjesec popisivali su cijene 60 proizvoda i 36 usluga koliko ih se pratilo u okviru projekta.
Iako je projekt završio 2023. godine, zbog stalnog rasta cijena i pritužbi potrošača, koji nam se konstantno javljaju da su u trgovinama cijene sve veće, samoinicijativno smo odlučili usporediti cijene od početka projekta – kolovoza 2022. godine – kada je krenuo projekt „Tajni kupac za zaštitu potrošača u procesu uvođenja eura u RH“ i sada – u kolovozu 2024. godine.
Tako su naši tajni kupci tijekom kolovoza 2024. godine evidentirali poskupljenje 48 proizvoda i usluga u odnosu na dvije godine prije, što bi značilo da cijene nisu manje, već su se za većinu proizvoda i povećale.
Budući da cijene u Hrvatskoj rastu od početka 2022. godine do danas, potrošačima je jako teško usporediti koliko je nešto poskupjelo, a i nemaju izbora – mogu samo kupiti ili ne kupiti. Svinjski but je prije uvođenja eura na akcijama bio 21 kunu, sada je na akciji oko 5 eura, a normalna cijena je oko 7 eura.
Jedan potrošač nedavno nam je poslao fotografiju iz trgovine u kojoj je pronašao pakiranje čokoladnih napolitanki od 500 grama po cijeni od nestvarnih 8.69 eura. Kilogram ovih mnogima od djetinjstva omiljenih Kraševih napolitanki po cijeni se može usporediti s kupnjom, primjerice kilograma janjetine ili teletine. Što je najgore, ovo je samo jedan od primjera, jer svakodnevno imamo puno pritužbi i zgražanja potrošača oko cijena hrane. Tko si osim Plenkovića i ekipe, koji su si povećali plaće više od 60%, može priuštiti ove napolitanke?
Hrana i kućne potrepštine u Hrvatskoj jednako koštaju, kao i u najrazvijenijim zapadnoeuropskim zemljama, a plaće i mirovine su daleko manje i kakav životni standard onda imaju naši građani? Zato tražimo da ograničene cijene ostanu i dalje, treba i povećati broj proizvoda sa ograničenim cijenama i osigurati da tih proizvoda i ima na policama – jer što potrošačima znače ograničene cijene ako tih proizvoda nema.
Subvencije za energente također trebaju ostati na snazi, jer ako poskupe energenti, poskupit će i sve ostalo, a potrošači ne mogu sa balkanskim plaćama i mirovinama plaćati europske cijene.
I neće povećanje cijena biti neznatno kako tvrde premijer i njegovi ministri. Tako su nam govorili i kod uvođenja eura – poskupljenja će biti u promilima, govorili su, a svjedoci smo da je od tada hrana poskupila 20%.
Popis i usporedbu cijena iz listopada 2022. godine i kolovoza 2024. godine možete pogledati OVDJE: HUZP_usporedba cijena_listopad 2022.-kolovoz 2024
0 Comments