Hrvatska udruga za zaštitu potrošača održava godišnju Skupštinu. Skupština će se održati u utorak, 19.11.2024. godine, u prostorijama udruge na adresi Ozaljska 93/II u Zagrebu, s početkom u 12.00 sati.
Pozivamo članove HUZP-a da prisustvuju Skupštini, a dnevni red i pripadajuće materijale možete preuzeti i pogledati na OVOM LINKU: Godišnja skupština HUZP-a 2024.
U Hrvatskoj gospodarskoj komori održan je okrugli stol pod nazivom “Potrošačka prava u praksi: Izazovi i mogućnosti”. Cilj okruglog stola bio je prikazati s kojim problemima se susreću potrošači kod ostvarivanja svojih prava, te kako podići svijest o boljem informiranju potrošača i trgovaca.
Profesorica Ivana Kanceljak s Pravnog fakulteta u Zagrebu, prisutne je informirala o novostima koje donosi EU regulativa vezano za materijalni nedostatak, dok je predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača istaknula najčešće probleme s kojima se susreće potrošačka udruga, naglasivši da im se godišnje obrati više od 10.000 potrošača.
Glavni dio programa bio je okrugli stol s panelom stručnjaka u kojem su sudjelovali predstavnici iz Ministarstva gospodarstva, Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, Državnog inspektorata, Ana Knežević iz Hrvatske udruge za zaštitu potrošača, odvjetnica Dijana Kladar, te David Kranjec iz tvrtke Mail Boxes etc.
Razgovaralo se o ulogama udruga za zaštitu potrošača u pružanju savjeta i podrške, dok su iskustva i potencijalne probleme iznijeli i predstavnici iz ministarstava i Državnog inspektorata.
Rasprava je održana u svrhu pripreme i izdavanja priručnika Hrvatske gospodarske komore, koji će biti namijenjen trgovcima, a moći će ga koristiti i potrošači, s ciljem podizanja razine bolje informiranosti trgovaca i potrošača.
U povodu Svjetskog dana štednje održan je okrugli stol pod nazivom ‘Kako do ušteda i boljih osobnih financija?“, s ciljem davanja preporuka građanima kako uštedjeti, te efikasnije upravljati osobnim financijama.
Predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača Ana Knežević bila je jedna od gostiju panelista, te je istaknula da je potrošačima s medijalnim plaćama i mirovinama u Hrvatskoj izazovno uštedjeti i trenutne plaće nisu dostatne, s obzirom na veliki rast cijena i inflacije koji su povećali troškove građana.
“Kada je riječ o plaćama i mirovinama, u javnosti dolazi do pogrešne percepcije jer Vlada stalno ističe podatke o prosječnoj plaći i mirovini, a fokus treba biti na medijalnim plaćama i mirovinama. Bitna je kupovna moć građana i moramo biti svjesni da većina naših građana nema od čega živjeti jer plaću i mirovinu potroše na režije i hranu“, istaknula je.
Okrugli stol organizirao je portal 360 PROMO (dostupna je i mobilna aplikacija 360 PROMO, koja prati akcije i uštede u gotovo svim velikim trgovačkim lancima), pod pokroviteljstvom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, te Hrvatske poštanske banke.
Hrvatsku udrugu za zaštitu potrošača svakodnevno kontaktiraju potrošači koji su naručili proizvode i uređaje putem web shopa Sancta Domenice, a proizvodi im još uvijek nisu isporučeni.
Uputili smo dopis Sancta Domenici i dobili smo odgovor da su tijekom rujna provodili proces nadogradnje novih sustava za upravljanje narudžbama i skladištem, te su se suočili s tehničkim problemima, što je rezultiralo neželjenim kašnjenjima u dostavi.
Prilikom online kupnje informirajte se o stranicama putem kojih kupujete, rokovima dostave, načinu plaćanja te o mogućnostima povrata ili zamjene proizvoda.
Istječe vijek trajanja razdjelnika topline, a trajanje baterije unutar razdjelnika je 10 godina i istu nije moguće zamijeniti bez zamjene cijelog razdjelnika.
Hrvatska udruga za zaštitu potrošača svakodnevno ima veliki broj poziva i upita, iako se kao potrošačka udruga ne bavimo ovom temom.
Tko mora ugraditi razdjelnike, moraju li se ugraditi, kolike su kazne za one koji ih ne ugrade, te kako se plaćaju računi ako nema razdjelnika, više informacija možete pronaći na ovim linkovima:
Digitalna transformacija, korištenje umjetne inteligencije i strojnog učenja, personalizacija, održivost, poboljšanje logistike i isporuke, promjena uloge fizičkih trgovina, nedostatak radne snage, sigurnost podataka, te zaštita potrošača, bile su glavne teme 36. tradicionalne konferencije za proizvođače i trgovce MAGROS 2024. – Povratak u budućnost, koja se održala u Zagrebu.
U trećem panelu budućnost trgovine – održivost sudjelovala je i predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača – Ana Knežević. Knežević je istaknula da su potrošači marginalizirani i na zadnjem mjestu.
“Stalno pričamo o digitalizaciji i ubrzanom razvoju, no zaboravljamo da smo mala zemlja sa izrazito starom populacijom i s više od milijun i 200 tisuća informatički nepismenih umirovljenika. Na području Hrvatske imamo 4000 naselja bez trgovine i mnogima u ruralnim područjima ugrožen je opstanak i život. Problemi u zaštiti potrošača su višestruki i samo se povećavaju, a ništa se ne rješava. Prema Potrošačkom semaforu Europske komisije iz 2021. godine o informiranosti i educiranosti potrošača i trgovaca, Hrvatska se nalazi na zadnjem mjestu. Porazno je što uz same potrošače, nisu informirani niti trgovci”.
Udruga Iget izradila je jedinstveni priručnik o pravima onkoloških i drugih pacijenata, u kojem ćete naći i sve potrebne obrasce za ostvarivanje svojih prava i poveznice na institucije kojima se trebate obratiti.
Oboljele osobe mogu ostvariti razna prava, njih čak do 28, kroz različite sustave: zaštite prava pacijenata, zdravstvenog osiguranja, mirovinskog osiguranja, socijalne skrbi, te drugih sustava prava.
Priručnik sadrži sve odgovore na važna pitanja: tko ispunjava uvjete na navedeno pravo, na koji način i gdje se ono ostvaruje, te što je potrebno od dokumentacije za ostvarivanje određenih prava.
Za više informacija i detaljno pravno tumačenje posjetite web stranicu udruge Iget: www.iget.hr. Udrugu možete kontaktirati na e-mail: info@iget.hr ili na broj mobitela: 095/557-8587, utorkom i četvrtkom od 11 do 14 sati.
Centar za edukaciju i informiranje potrošača (CEIP) iz Osijeka, proveo je anketno istraživanje o stanju zaštite potrošača u Hrvatskoj u 2023./2024. godini, u sklopu projekta “Potrošačka snaga” – Unapređenje potrošačke politike u Republici Hrvatskoj.
Svi zainteresirani rezultate istraživanja mogu pročitati ili preuzeti na OVOM LINKU: ISTRAZIVANJE_finweb
Budući da nam se svakog dana javi po nekoliko potrošača i raspituju se za svoja prava, želimo upozoriti potrošače da ne kupuju putem web stranica www.laptopi.hr i www.pc1.hr. Riječ je o društvima Laptopi d.o.o. i Power Computers d.o.o. iz Čakovca, koji su međusobno povezani i web stranice vode jedna na drugu. Upućujemo vas da prije kupnje pogledate recenzije kupaca i forume.
Nakon što smo uputili dopis platformi www.jeftinije.hr preko koje se spomenuta tvrtka reklamira i preko koje su potrošači kupovali uređaje, www.laptopi.hr ugasio je svoju web stranicu i piše da je u tijeku pauza zbog održavanja sustava, što znači da stranica nije aktivna i kupci trenutno ne mogu naručivati proizvode. Također, potrošači su nam javili da je u čakovečkoj trgovini bio istaknut natpis da je u tijeku inventura, a sada je prostor ispražnjen.
Sve koji su do sada uplatili novce za uređaj, a nije im isporučen, upućujemo da podnesu prijavu policiji pozivom na broj 192 ili Državnom inspektoratu osobno/pisanim putem (Državni inspektorat RH, Šubićeva 29, 10 000 Zagreb), putem maila: pisarnica.dirh@dirh.hr ili putem online obrasca: https://dirh.gov.hr/podnosenje-prijava/83.
Poštovani članovi Hrvatske udruge za zaštitu potrošača,
Na našoj Facebook stranici i YouTube kanalu možete pronaći kratke video poruke – savjete potrošačima, koje je za vas pripremio Tomislav Lončar – tajnik Hrvatske udruge za zaštitu potrošača.
Također, postavit ćemo i kraća predavanja koja će vam biti korisna, a možete ih pogledati kada to Vama odgovara.
Koristimo kolačiće na našoj web stranici kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamteći vaše postavke i ponovne posjete. Klikom na "Prihvati sve" pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak
Ova web stranica koristi kolačiće kako bi poboljšala vaše iskustvo dok se krećete kroz web stranicu. Od toga, kolačići koji su kategorizirani prema potrebi pohranjuju se u vašem pregledniku jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovu web stranicu. Ovi kolačići bit će pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti te kolačiće. Ali odustajanje od nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija poput dijeljenja sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanja povratnih informacija i drugih značajki trećih strana.
Kolačići uspješnosti koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa uspješnosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web-stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o mjernim podacima o broju posjetitelja, stopi napuštanja početne stranice, izvoru prometa itd.
Oglasni kolačići koriste se kako bi posjetiteljima pružili relevantne oglase i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju informacije za pružanje prilagođenih oglasa.
Neophodni kolačići su apsolutno neophodni za pravilno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići anonimno osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice.